FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TSM150P03PQ33 RGG
  • Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
  • Product NO: TSM150P03PQ33 RGG
  • Package: 8-PowerWDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 30 V 36A (Tc) 27.8W (Tc) Surface Mount 8-PDFN (3.1x3.1)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 36A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29.3 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1829 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 27.8W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-PDFN (3.1x3.1)
Package / Case 8-PowerWDFN
Base Product Number TSM150
P-Channel 30 V 36A (Tc) 27.8W (Tc) Surface Mount 8-PDFN (3.1x3.1)