FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TSM300NB06LCV RGG
  • Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
  • Product NO: TSM300NB06LCV RGG
  • Package: 8-PowerWDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 10
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 5A (Ta), 24A (Tc) 1.9W (Ta), 39W (Tc) Surface Mount 8-PDFN (3.15x3.1)
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Ta), 24A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 30mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 962 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.9W (Ta), 39W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-PDFN (3.15x3.1)
Package / Case 8-PowerWDFN
Base Product Number TSM300
N-Channel 60 V 5A (Ta), 24A (Tc) 1.9W (Ta), 39W (Tc) Surface Mount 8-PDFN (3.15x3.1)