FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TSM301K12CQ RFG
  • Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
  • Product NO: TSM301K12CQ RFG
  • Package: 6-VDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 20 V 4.5A (Ta) 6.5W (Tc) Surface Mount 6-TDFN (2x2)
Parameters
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 94mOhm @ 2.8A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 500mV @ 250µA (Min)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10 nC @ 5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5.2 pF @ 6 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 6.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-TDFN (2x2)
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Base Product Number TSM301
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Not For New Designs
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Ta)
P-Channel 20 V 4.5A (Ta) 6.5W (Tc) Surface Mount 6-TDFN (2x2)