FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TSM4800N15CX6 RFG
  • Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
  • Product NO: TSM4800N15CX6 RFG
  • Package: SOT-23-6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 150 V 1.4A (Tc) 2.1W (Tc) Surface Mount SOT-26
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 480mOhm @ 1.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 332 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.1W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-26
Package / Case SOT-23-6
Base Product Number TSM4800
N-Channel 150 V 1.4A (Tc) 2.1W (Tc) Surface Mount SOT-26