FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TSM60NB099CF C0G
  • Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
  • Product NO: TSM60NB099CF C0G
  • Package: TO-220-3 Full Pack
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 905
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 38A (Tc) 69W (Tc) Through Hole ITO-220S
Parameters
Supplier Device Package ITO-220S
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 99mOhm @ 5.3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 62 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2587 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 69W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)