FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TSM60NB099PW C1G
  • Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
  • Product NO: TSM60NB099PW C1G
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 38A (Tc) 329W (Tc) Through Hole TO-247
Parameters
Package Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 38A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 99mOhm @ 11.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 62 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2587 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 329W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247
Package / Case TO-247-3
Series -
N-Channel 600 V 38A (Tc) 329W (Tc) Through Hole TO-247