FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TSM60NC196CM2 RNG
  • Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
  • Product NO: TSM60NC196CM2 RNG
  • Package: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 28A (Tc) 152W (Tc) Surface Mount TO-263AB (D²PAK)
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 28A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 196mOhm @ 9.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 39 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1566 pF @ 300 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 152W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-263AB (D²PAK)
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Base Product Number TSM60
N-Channel 600 V 28A (Tc) 152W (Tc) Surface Mount TO-263AB (D²PAK)