FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TSM60NC1R5CH C5G
  • Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
  • Product NO: TSM60NC1R5CH C5G
  • Package: TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
  • Stock: 14
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 3A (Tc) 39W (Tc) Through Hole TO-251 (IPAK)
Series -
Package Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.5Ohm @ 1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.6 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 242 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 39W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-251 (IPAK)
Package / Case TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Base Product Number TSM60
N-Channel 600 V 3A (Tc) 39W (Tc) Through Hole TO-251 (IPAK)