FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
TSM60NC390CI C0G
  • Manufacturer: Taiwan Semiconductor Corporation
  • Product NO: TSM60NC390CI C0G
  • Package: TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 600 V 11A (Tc) 78W (Tc) Through Hole ITO-220
Series -
Package Tube
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 390mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21.3 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 832 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 78W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package ITO-220
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Base Product Number TSM60
N-Channel 600 V 11A (Tc) 78W (Tc) Through Hole ITO-220