Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
UA78L12ACDR
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: UA78L12ACDR
  • Package: 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC
Parameters
Mfr Texas Instruments
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 27V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.7V @ 40mA
Current - Output 100mA
PSRR 42dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Base Product Number UA78L12
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA 8-SOIC