Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
UA78L12ACLPM
  • Manufacturer: Texas Instruments
  • Product NO: UA78L12ACLPM
  • Package: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 110
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3
Parameters
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Package Cut Tape (CT)
Product Status Last Time Buy
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 27V
Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 1.7V @ 40mA
Current - Output 100mA
PSRR 42dB (120Hz)
Control Features -
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
Supplier Device Package TO-92-3
Base Product Number UA78L12
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 2,000
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA TO-92-3