FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
UF3C065040T3S
  • Manufacturer: Qorvo
  • Product NO: UF3C065040T3S
  • Package: TO-220-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 629
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 650 V 54A (Tc) 326W (Tc) Through Hole TO-220-3
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 54A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 12V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 52mOhm @ 40A, 12V
Vgs(th) (Max) @ Id 6V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51 nC @ 15 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1500 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 326W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Package / Case TO-220-3
Base Product Number UF3C065040
N-Channel 650 V 54A (Tc) 326W (Tc) Through Hole TO-220-3