Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
UF3C120040K3S
  • Manufacturer: Qorvo
  • Product NO: UF3C120040K3S
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 35
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1200 V 65A (Tc) 429W (Tc) Through Hole TO-247-3
Parameters
Mfr Qorvo
Series -
Package Tube
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Cascode SiCJFET)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 65A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 12V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 40A, 12V
Vgs(th) (Max) @ Id 6V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51 nC @ 15 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1500 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 429W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-3
Package / Case TO-247-3
Base Product Number UF3C120040
N-Channel 1200 V 65A (Tc) 429W (Tc) Through Hole TO-247-3