FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
UF3C120080K4S
  • Manufacturer: Qorvo
  • Product NO: UF3C120080K4S
  • Package: TO-247-4
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 13
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1200 V 33A (Tc) 254.2W (Tc) Through Hole TO-247-4
Series -
Package Tube
Technology SiCFET (Cascode SiCJFET)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 33A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 12V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 20A, 12V
Vgs(th) (Max) @ Id 6V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 43 nC @ 12 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1500 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 254.2W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-4
Package / Case TO-247-4
Base Product Number UF3C120080
N-Channel 1200 V 33A (Tc) 254.2W (Tc) Through Hole TO-247-4