FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
UJ3C120070K3S
  • Manufacturer: Qorvo
  • Product NO: UJ3C120070K3S
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 852
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1200 V 34.5A (Tc) 254.2W (Tc) Through Hole TO-247-3
Technology SiCFET (Cascode SiCJFET)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 34.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 12V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 20A, 12V
Vgs(th) (Max) @ Id 6V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 46 nC @ 15 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1500 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 254.2W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-247-3
Base Product Number UJ3C120070
N-Channel 1200 V 34.5A (Tc) 254.2W (Tc) Through Hole TO-247-3