FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
UJ3C120150K3S
  • Manufacturer: Qorvo
  • Product NO: UJ3C120150K3S
  • Package: TO-247-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 856
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 1200 V 18.4A (Tc) 166.7W (Tc) Through Hole TO-247-3
Technology SiCFET (Cascode SiCJFET)
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 18.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 12V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 180mOhm @ 5A, 12V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 15 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 738 pF @ 100 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 166.7W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Package / Case TO-247-3
Base Product Number UJ3C120150
N-Channel 1200 V 18.4A (Tc) 166.7W (Tc) Through Hole TO-247-3