FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
UJ4C075044K4S
  • Manufacturer: Qorvo
  • Product NO: UJ4C075044K4S
  • Package: TO-247-4
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 428
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 750 V 37.4A (Tc) 203W (Tc) Through Hole TO-247-4
Technology SiCFET (Cascode SiCJFET)
Drain to Source Voltage (Vdss) 750 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 37.4A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 12V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 56mOhm @ 25A, 12V
Vgs(th) (Max) @ Id 6V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 37.8 nC @ 15 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1400 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 203W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-247-4
Package / Case TO-247-4
Base Product Number UJ4C075
N-Channel 750 V 37.4A (Tc) 203W (Tc) Through Hole TO-247-4