Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
UJ4SC075008L8S
  • Manufacturer: Qorvo
  • Product NO: UJ4SC075008L8S
  • Package: 8-PowerSFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 200
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 750 V 106A (Tc) 600W (Tc) Surface Mount TOLL
Parameters
Mfr Qorvo
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Cascode SiCJFET)
Drain to Source Voltage (Vdss) 750 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 106A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 12V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 11.4mOhm @ 70A, 12V
Vgs(th) (Max) @ Id 5.5V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 75 nC @ 15 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3340 pF @ 400 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 600W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TOLL
Package / Case 8-PowerSFN
Base Product Number UJ4SC075
N-Channel 750 V 106A (Tc) 600W (Tc) Surface Mount TOLL