Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
VMM1500-0075P
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: VMM1500-0075P
  • Package: Y3-Li
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5687
  • Bulk purchase price:
  • Description: Mosfet Array 75V 1500A Chassis Mount Y3-Li
Parameters
Mfr IXYS
Series -
Package Box
Product Status Obsolete
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Configuration 2 N-Channel (Dual)
FET Feature -
Drain to Source Voltage (Vdss) 75V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 1500A
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.8mOhm @ 1200A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 10mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 2480nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds -
Power - Max -
Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Y3-Li
Supplier Device Package Y3-Li
Base Product Number VMM
Mosfet Array 75V 1500A Chassis Mount Y3-Li