Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
VMO60-05F
  • Manufacturer: IXYS
  • Product NO: VMO60-05F
  • Package: TO-240AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1569
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 60A (Tc) 590W (Tc) Chassis Mount TO-240AA
Parameters
Mfr IXYS
Series HiPerFET™
Package Box
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 24mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 405 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 12600 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 590W (Tc)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package TO-240AA
Package / Case TO-240AA
Base Product Number VMO60
N-Channel 500 V 60A (Tc) 590W (Tc) Chassis Mount TO-240AA