Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
VN0550N3-G
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: VN0550N3-G
  • Package: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 740
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 500 V 50mA (Tj) 1W (Tc) Through Hole TO-92-3
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Bag
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50mA (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 60Ohm @ 50mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 55 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-92-3
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Base Product Number VN0550
N-Channel 500 V 50mA (Tj) 1W (Tc) Through Hole TO-92-3