Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
VN2410LZL1G
  • Manufacturer: onsemi
  • Product NO: VN2410LZL1G
  • Package: TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7542
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 240 V 200mA (Ta) 350mW (Tc) Through Hole TO-92 (TO-226)
Parameters
Mfr onsemi
Series -
Package Cut Tape (CT)
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 240 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 200mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10Ohm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 125 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 350mW (Tc)
Operating Temperature -
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-92 (TO-226)
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 Long Body (Formed Leads)
Base Product Number VN2410
N-Channel 240 V 200mA (Ta) 350mW (Tc) Through Hole TO-92 (TO-226)