Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
VN4012L-G
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: VN4012L-G
  • Package: TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 647
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 400 V 160mA (Tj) 1W (Tc) Through Hole TO-92-3
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series -
Package Bag
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 400 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 160mA (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12Ohm @ 100mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.8V @ 1mA
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 110 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Through Hole
Supplier Device Package TO-92-3
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Base Product Number VN4012
N-Channel 400 V 160mA (Tj) 1W (Tc) Through Hole TO-92-3