FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
VNH5180A-E
  • Manufacturer: STMicroelectronics
  • Product NO: VNH5180A-E
  • Package: 36-PowerBFSOP (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4637
  • Bulk purchase price:
  • Description: Motor Driver Power MOSFET Parallel, PWM PowerSSO-36 TP
Parameters
Series ECOPACK®, VIPower™
Package Tube
Product Status Active
Motor Type - Stepper -
Motor Type - AC, DC Brushed DC
Function Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage
Output Configuration Half Bridge (2)
Interface Parallel, PWM
Technology Power MOSFET
Step Resolution -
Applications Automotive
Current - Output 8A
Voltage - Supply 5.5V ~ 18V
Voltage - Load 5.5V ~ 18V
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 36-PowerBFSOP (0.295", 7.50mm Width)