Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
VS-FB190SA10
  • Manufacturer: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
  • Product NO: VS-FB190SA10
  • Package: SOT-227-4, miniBLOC
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 8555
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 190A (Tj) 568W (Tc) Chassis Mount SOT-227
Parameters
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Series -
Package Tube
Product Status Obsolete
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 190A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.5mOhm @ 180A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.35V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 250 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10700 pF @ 25 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 568W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Chassis Mount
Supplier Device Package SOT-227
Package / Case SOT-227-4, miniBLOC
Base Product Number FB190
N-Channel 100 V 190A (Tj) 568W (Tc) Chassis Mount SOT-227