Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XC6201P392MR-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • Product NO: XC6201P392MR-G
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5728
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-25-5
Parameters
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.9V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 200mA
Current - Output 250mA
PSRR -
Control Features -
Protection Features Over Current
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-25-5
Base Product Number XC6201
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 10V
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-25-5