FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XC6503D27AGR-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • Product NO: XC6503D27AGR-G
  • Package: 4-UDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7912
  • Bulk purchase price:
  • Description: Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 4-USP (1.2x1.6)
Parameters
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Product Status Active
Output Configuration Positive
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.75V
Voltage - Output (Max) -
Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 300mA
Current - Output 500mA
Current - Quiescent (Iq) 30 µA
PSRR 55dB (1kHz)
Control Features Enable
Protection Features Over Current, Over Temperature
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 4-USP (1.2x1.6)
Base Product Number XC6503
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 4-USP (1.2x1.6)