FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XC6810B42J0R-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • Product NO: XC6810B42J0R-G
  • Package: 12-XFBGA, WLBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 500
  • Bulk purchase price:
  • Description: Charger IC Lithium Ion/Polymer 12-WLP (1.17x1.57)
Product Status Active
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features Current, Timer, Voltage
Fault Protection Over Temperature, Over Voltage, Reverse Current, Short Circuit
Charge Current - Max 25mA
Battery Pack Voltage 4.2V
Voltage - Supply (Max) 28V
Interface -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)