Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XC9141D23DER-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • Product NO: XC9141D23DER-G
  • Package: 6-UFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1864
  • Bulk purchase price:
  • Description: Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 2.3V 1 Output 500mA 6-UFDFN Exposed Pad
Parameters
Series XC9141
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.65V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 3MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-USPC (1.8x2)
Base Product Number XC9141
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 2.3V 1 Output 500mA 6-UFDFN Exposed Pad