FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XC9141D52DMR-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • Product NO: XC9141D52DMR-G
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9397
  • Bulk purchase price:
  • Description: Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 5.2V 1 Output 500mA SC-74A, SOT-753
Parameters
Series XC9141
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.65V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.2V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 3MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-25
Base Product Number XC9141
Standard Package 3,000
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 5.2V 1 Output 500mA SC-74A, SOT-753