Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XC9142B26D0R-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • Product NO: XC9142B26D0R-G
  • Package: 6-XFBGA, WLBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7918
  • Bulk purchase price:
  • Description: Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 2.6V 1 Output 500mA 6-XFBGA, WLBGA
Parameters
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Series XC9142
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Function Step-Up
Output Configuration Positive
Topology Boost
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.65V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 3MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-XFBGA, WLBGA
Supplier Device Package WLP-6-01
Base Product Number XC9142
RoHS Status ROHS3 Compliant
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 2.6V 1 Output 500mA 6-XFBGA, WLBGA