FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XC9142D55CER-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • Product NO: XC9142D55CER-G
  • Package: 6-UFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4987
  • Bulk purchase price:
  • Description: Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 5.5V 1 Output 500mA 6-UFDFN Exposed Pad
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.65V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 500mA
Frequency - Switching 1.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-USPC (1.8x2)
Standard Package 3,000
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 5.5V 1 Output 500mA 6-UFDFN Exposed Pad