FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XC9236B34C0R-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • Product NO: XC9236B34C0R-G
  • Package: 5-XFBGA, WLBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4755
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.4V 1 Output 600mA 5-XFBGA, WLBGA
Parameters
Series XC9236
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2V
Voltage - Input (Max) 6V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.4V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 1.2MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-XFBGA, WLBGA
Supplier Device Package WLP-5-03
Base Product Number XC9236
Standard Package 3,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.4V 1 Output 600mA 5-XFBGA, WLBGA