Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XC9257B13EMR-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • Product NO: XC9257B13EMR-G
  • Package: SC-74A, SOT-753
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1435
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.3V 1 Output 1A SC-74A, SOT-753
Parameters
Series XC9257
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.3V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1A
Frequency - Switching 6MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package SOT-25
Base Product Number XC9257
RoHS Status ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
REACH Status REACH Unaffected
ECCN EAR99
HTSUS 8542.39.0001
Standard Package 3,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.3V 1 Output 1A SC-74A, SOT-753