FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XC9260A35DER-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • Product NO: XC9260A35DER-G
  • Package: 6-UFDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3396
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.5V 1 Output 1.5A 6-UFDFN Exposed Pad
Parameters
Series XC9260
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.7V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1.5A
Frequency - Switching 3MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package 6-USPC (1.8x2)
Base Product Number XC9260
Standard Package 3,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.5V 1 Output 1.5A 6-UFDFN Exposed Pad