FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XC9260B35DPR-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • Product NO: XC9260B35DPR-G
  • Package: SOT-89-5/6
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2647
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.5V 1 Output 1.5A SOT-89-5/6
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.7V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.5V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 1.5A
Frequency - Switching 3MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Standard Package 1,000
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.5V 1 Output 1.5A SOT-89-5/6