Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XC9282B32E1R-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • Product NO: XC9282B32E1R-G
  • Package: 6-XFLGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9006
  • Bulk purchase price:
  • Description: Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.2V 1 Output 600mA 6-XFLGA
Parameters
Series XC9282
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Function Step-Down
Output Configuration Positive
Topology Buck
Output Type Fixed
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 2.5V
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.2V
Voltage - Output (Max) -
Current - Output 600mA
Frequency - Switching 6MHz
Synchronous Rectifier Yes
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)