Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XP162A12A6PR-G
  • Manufacturer: Torex Semiconductor Ltd
  • Product NO: XP162A12A6PR-G
  • Package: TO-243AA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 20 V 2.5A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount SOT-89
Parameters
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 1.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id -
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 310 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-89
Package / Case TO-243AA
Base Product Number XP162A
Mfr Torex Semiconductor Ltd
Series -
Package Tape & Reel (TR)
P-Channel 20 V 2.5A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount SOT-89