Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XPH2R106NC,L1XHQ
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: XPH2R106NC,L1XHQ
  • Package: 8-SOIC (0.197", 5.00mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 110A (Ta) 960mW (Ta), 170W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series Automotive, AEC-Q101, U-MOSVIII-H
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 110A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.1mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 104 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6900 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 960mW (Ta), 170W (Tc)
Operating Temperature 175°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SOP Advance (5x5)
Package / Case 8-SOIC (0.197", 5.00mm Width)
Base Product Number XPH2R106
N-Channel 60 V 110A (Ta) 960mW (Ta), 170W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)