Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XPH6R30ANB,L1XHQ
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: XPH6R30ANB,L1XHQ
  • Package: 8-SOIC (0.197", 5.00mm Width)
  • Stock: 9
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 45A (Ta) 960mW (Ta), 132W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSVIII-H
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 45A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.3mOhm @ 22.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 500µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 52 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3240 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 960mW (Ta), 132W (Tc)
Operating Temperature 175°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-SOP Advance (5x5)
Package / Case 8-SOIC (0.197", 5.00mm Width)
Base Product Number XPH6R30
N-Channel 100 V 45A (Ta) 960mW (Ta), 132W (Tc) Surface Mount 8-SOP Advance (5x5)