Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XPN12006NC,L1XHQ
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: XPN12006NC,L1XHQ
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 10
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 20A 65W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance-WF (3.1x3.1)
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 12mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 200µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1100 pF @ 10 V
Power Dissipation (Max) 65W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-TSON Advance-WF (3.1x3.1)
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number XPN12006
N-Channel 60 V 20A 65W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance-WF (3.1x3.1)