Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
XPN3R804NC,L1XHQ
  • Manufacturer: Toshiba Semiconductor and Storage
  • Product NO: XPN3R804NC,L1XHQ
  • Package: 8-PowerVDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 40 V 40A (Ta) 840mW (Ta), 100W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance-WF (3.1x3.1)
Parameters
Mfr Toshiba Semiconductor and Storage
Series U-MOSVIII
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.8mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 300µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2230 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 840mW (Ta), 100W (Tc)
Operating Temperature 175°C
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-TSON Advance-WF (3.1x3.1)
Package / Case 8-PowerVDFN
Base Product Number XPN3R804
N-Channel 40 V 40A (Ta) 840mW (Ta), 100W (Tc) Surface Mount 8-TSON Advance-WF (3.1x3.1)