Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
YJL03G10A
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: YJL03G10A
  • Package:
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 300
  • Bulk purchase price:
  • Description: SOT-23 N 100V 3A Transistors FE
Parameters
Mfr Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 140mOhm @ 3A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 4.3 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 206 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.2W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
SOT-23 N 100V 3A Transistors FE