Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
YJQ35N04A
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: YJQ35N04A
  • Package:
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 500
  • Bulk purchase price:
  • Description: DFN(3.3x3.3) N 40V 35A Transist
Parameters
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 35A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1500 pF @ 20 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 4.1W (Ta), 40W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 8-DFN (3.3x3.3)
Package / Case 8-PowerVDFN
Mfr Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
DFN(3.3x3.3) N 40V 35A Transist