FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
YJQ40P03A
  • Manufacturer: Yangjie Technology
  • Product NO: YJQ40P03A
  • Package:
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 500
  • Bulk purchase price:
  • Description: DFN(3.3x3.3) P -30V -40A Transi
Parameters
Mfr Yangzhou Yangjie Electronic Technology Co.,Ltd
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 13mOhm @ 20A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40.1 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2152 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 32W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)