Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
ZXMP10A13FTA
  • Manufacturer: Diodes Incorporated
  • Product NO: ZXMP10A13FTA
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 145
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 100 V 600mA (Ta) 625mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3
Parameters
Mfr Diodes Incorporated
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 600mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1Ohm @ 600mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.5 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 141 pF @ 50 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 625mW (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SOT-23-3
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Base Product Number ZXMP10
P-Channel 100 V 600mA (Ta) 625mW (Ta) Surface Mount SOT-23-3